Galeria Wojtka Siudmaka



[Rysunek1]

Zyciorys:
Wojciech Siudmak urodzil sie w Wieluniu 10 pazdziernika 1942 roku. Juz od najmlodszych lat zajmowal sie plastyka. Po ukonczeniu warszawskiego Liceum Plastycznego wstapil w 1961 roku do Akademii Sztuk Pieknych, a po jej ukonczeniu w 1966 roku opuscil Warszawe, by kontynuowac studia malarskie w L'Ecole de Beaux-Arts w Paryzu. Od 1971 roku datuje sie wspolpraca artysty z wielkimi agencjami wydawniczymi i galeriami sztuki we Francji, RFN, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Jego obrazy malowane na wielkich plotnach, czesto reprodukowane jako plakaty do wielkich imprez kulturalnych i filmowych, wzbudzaja duze zainteresowanie. Siudmak uprawia malarstwo, grafike, rzezbe, tworzy ilustracje ksiazkowe i plakaty. Jego sztuka jest pasjonujaca, emanuje z niej niezrownany spokoj. Sam Siudmak uwaza sie za przedstawiciela tzw. realizmu fantastycznego (Hausner, Escher, Fini i inni). Okresla swoja tworczosc terminem "hiperrealizmu fantastycznego", akcentujac wlasna odrebnosc. Czesto powoluje sie na wiez swojej sztuki ze sztuka Salvatore Dali. Widac to wyraznie w oddawaniu iluzji trojwymiarowej. Siudmak wykracza jednak poza surrealistyczne srodki wyrazu, dorzuca do swych obrazow hiperrealistyczne chwyty: zarowno w cyzelowaniu detalu i ostrego konturu, jak i posilkowanie sie szczegolem fotograficznym. Nie ma uprzedzen kolorystycznych; poslugujac sie akrylami swobodnie zestawia barwy. Przewage nad plama ma natomiast w jego obrazach rysunek. Stad wiele mozna spotkac jego czarno-bialych grafik. Wojtek Siudmak od 1975 roku mieszka w okregu Seine-et-Marne w okolicy Paryza, zonaty, ma dwie corki.



Wystawy:
Berlin 1967, Paryz 1967, 1980, 1981, 1989, Londyn 1967, 1970, Cannes 1980, Krakow 1984, 1992 i wiele innych

[Rysunek2]

"Piekno jego dziel jest tak przejmujace, ze zatrzymalem sie natychmiast, podobnie jak przed wspanialym widokiem teczy na niebie, poniewaz ten jej urok jest pieknem oczywistym"
Guy Beart - francuski kompozytor, poeta i piosenkarz

"Sztuka Siudmaka jest jedna z najbardziej pasjonujacych, jakie moga istniec. Nie tylko przez niezrownany spokoj, ktory z niej plynie, ale takze dlatego, ze nie oslabia warstwy znaczeniowej. Sztuka alegoryczna, jesli kto woli, gdzie kazdy detal moze byc przekladany na slowo, zdanie, idee; sztuka calkowicie przesiaknieta literatura badz refleksja, badz opowiadaniem; sztuka gdzie kazda partia obrazu odbija inna, wytwarzajac lancuchy skojarzen bez konca"
Jacques Goimard - profesor paryskiej Sorbony, krytyk i historyk



Jego tworczosc byla prezentowana szesciokrotnie w "Fantastyce":
[-----line-----]
[home] Powrot na strone glowna. [home]